Dossier

Jarosław Wewióra, tenor lirico-spinto, ukończył studia z wyróżnieniem w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. Piotra Kusiewicza. Zadebiutował w 1998 roku na Festiwalu „Wratislavia Cantans”. W 1999 i 2000 był uczestnikiem Europejskiej Akademii Barokowej na Festiwalu
„Ambronay” we Francji. Ukończył Opera Studio w Levico Terme (Włochy) w roku 2019.

W 2002 i 2003 roku otrzymał stypendium Ministra Kultury, a w 2003 odebrał nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W roku 2004 odbył studia we Włoszech w Istituto d’Achille Peri w Reggio Emilia w klasie Mauro Trombetty. W roku 2005 otrzymał stypendium rządu włoskiego w Sienie.

Jest laureatem konkursów wokalnych m.in.: II miejsca w Concorso Vocale Internationale di Musica Sacra w Rzymie, I miejsca w Konkursie arii i pieśni K. Kurpińskiego we Włoszakowicach w 2002 oraz III miejsca w I Ogólnopolskim Konkursie Młodych Tenorów w Warszawie w 2005 roku. W 2001 otrzymał nagrodę specjalną w Konkursie Polskiej Pieśni Artystycznej w Warszawie. Od 1998 roku licznie koncertuje w kraju i za granicą, bierze udział w festiwalach krajowych i międzynarodowych, Odbył kilkanaście tournée po Francji, Belgii, Holandii, Szwajcarii, Portugalii i Niemczech.

Wystąpił w tak znakomitych operach, filharmoniach i salach koncertowych, jak: Opera Comique w Paryżu, Victoria Hall w Genewie, Gewandhaus w Lipsku, Konzerthaus w Dortmundzie i Wiedniu, Filharmonia w Essen i Monachium, MeistersingerHalle w Norymbergii czy MusikHalle w Hamburgu. Uczestniczył w kursach mistrzowskich R. Karczykowskiego, H. Łazarskiej, U. Mitręgi, Ch. Elssnera, Ch. Hampe, Ch. Pregardiena, A. Burskiego, V. Kuzmienki, A. Burski, G. Gitto, P. Ballo. W. Matteuzzi, F. Silvestri. Śpiewał pod batutą takich dyrygentów, jak: T. Koopman, G. Garrido, H. Böck, S. Shouten, W. Szymański, S. Stuligrosz, Z. Rychert, M. J. Błaszczyk, L. Beikirchier, S. Krawczyński, P. Wijatkowski, W. Rodek, P. Neumann, M. Kaniowska, D. Binetti, T. Wicherek.

Podczas studiów współpracował z Operą Nova w Bydgoszczy i Teatrem Muzycznym w Lublinie oraz
filharmoniami i orkiestrami. W 2004 roku wziął udział w tournée z Operą Marka Tracza („Verdigala” oraz „Czarodziejski flet”). W 2005 wykonał partię Gelindo w operze „Impresario w opałach” D. Cimarosy w Teatrze Wielkim w Łodzi. W 2006 roku wziął udział w premierze opery „Dalibor” B. Smetany w Slezské Divadlo w Opavie w Czechach, wykonując tytułową rolę. W marcu 2008 zaśpiewał premierę opery Gianni Schicchi w Slezskim Divadlo w Opavie w roli Rinuccio. W latach 2012-2016 współpracował z Gliwickim Teatrem Muzycznym wykonując rolę Caramello w „Nocy w Wenecji” J. Straussa. W 2017 roku wykonał w Rzymie rolę Don Josego w operze Carmen, a w 2018 rolę Pinkertona w „Madame Butterfly w Genui. W lutym 2020 wykonał rolę Edgara w „Łucji z Lammermoor” w Teatro Rina e Govi w Genui.
W swoim repertuarze posiada dzieła oratoryjno-kantatowe, operowe, operetkowe oraz cykle pieśni.

Prowadzi działalność pedagogiczną i popularyzatorską w dziedzinie muzyki. W latach 2005-2015 roku
wykładał w WSZMiJO w Katowicach. Prowadzi Teatr Muzyczny Arte Creatura. W swoim dorobku posiada kilka płyt kompaktowych: „Cielo e mar”, „Moja pieśń wieczorna” z cyklem pieśni op.2 Karola Szymanowskiego, „Jaka piękna jest operetka”, „Nieszpory piekarskie” Andrzeja Marko, „Dłoń wiatru” oraz „Vivere pieśni włoskie i neapolitańskie”.

W ostatnich latach zorganizował znaczną liczbę projektów muzycznych, będąc producentem i wykonawcą koncertów oraz spektakli operowych i operetkowych takich jak: „Rita” i „Don Pasquale” G. Donizettiego, „Okazja czyni złodzieja” G. Rossiniego, „Dyrektor Teatru” W. A. Mozarta, operetki „Dwaj ślepcy” i „Nr 66” J. Offenbacha. Zrealizował również spektakl dla dzieci „Zabłąkane piosenki” stworzony na podstawie pieśni W. Lutosławskiego. W ramach Teatru Muzycznego Arte Creatura wyprodukował następujące dzieła: „Krainę uśmiechu” F. Lehara, w której występuje w roli Księcia Sou Chonga, „Weksel małżeński” G. Rossiniego, „Zemstę nietoperza” J. Straussa wykonując rolę Eisensteina, polską premierę operetki Gilberta&Sullivana – „Piraci z Penzance” w roli Fredericka, „Orfeusz w piekle” J. Offenbacha
wykonując rolę Orfeusza, „Napój miłosny” G. Donizettiego w roli Nemorina, „Księżniczkę czardasza” E. Kalmana w roli Edwina oraz „Wiedeńską krew” J. Straussa w roli Hrabiego Zedlau, „Hrabinę Maricę” E. Kalmana wykonując rolę Hrabiego Tassilo, „Wesołą wdówkę” F. Lehara w roli Camille de Rosillon, „Carmen” G. Bizeta” w roli Don Josego, „Noc w Wenecji” J. Straussa w roli Caramello w lutym 2020, jak również spektakl komediowy „Koncert” Aleksandra Fredry.

Udział w Festiwalach:

– Wratislavia Cantans 1999, 2000
– Ambronay, Francja (2000,2001)
– Festiwal Ave Maria, Czeladź, 2005,2007
– Festiwal Moniuszkowski w Kudowie-Zdroju 2006
– Festiwal im. Adama Didura, 2013
– Festiwal Sacrum-Profanum, 2003
– Festiwal Muzyki Klasycznej w Solcu nad Wisłą, 2006
– Festiwal Amo Cantare, Czechowice-Dziedzice, 2013
– Festiwal Sosnowieckie Dni Muzyki Znanej i Nieznanej, 2009,2010
– Festiwal Jesień Organowa w powiecie bieruńsko-lędzińskim, 2010
– Muzyczne Ogrody, Ruda Śląska, 2010
– Szopienicki Sierpień Muzyczny, Katowice
– Festiwal Laureatów Konkursów, Katowice
– Bydgoski Festiwal Operowy, Opera Nova
– Festiwal Laureatów Konkursów, Bydgoszcz, 2002
– Festiwal Muzyki Polskiej, Kraków 2011
– XX Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy, 2002
– Wieczory u Telemana, Pszczyna, 2002

pl_PLPolski